Želite da napravite savršenu pastu za sebe, za svog partnera ili goste? Mi vam donosimo čarobnu formulu. Svakako, prije nego počnete sa pravljenjem, imajte na umu da pasta ne smije biti prekuhana. Italijani jedu pastu al dente, odnosno tvrdu i slabije kuhanu – pa tako i vi trebate.
1. Ne stavljajte ulje u vodu
Ulje koje uspete će se odvojiti i plutati na površini vode, a kao takvo neće imati nikakvog efekta u svojstvu sprečavanja tjestenine da se slijepi. Osim toga, kada se pasta skuha i kada je procijedite, ulje samo može spriječiti da se pasta lijepo sjedini sa sosom. Ovo možete izbjeći ako koristite dovoljno vode tokom kuhanja. Pravilo kaže – 1 litra vode na 100 grama paste.
2. Voda treba da dođe do tačke ključanja
Da bi pasta bila al dente, krucijalno je da voda proključa. Razlog tome je taj da pasta mora biti u vodi što je kraće moguće. Osim toga, ključajuća voda će učini istu varljivijom.
3. Dodajte so kada voda proključa
Ako dodajete so u hladnu vodu – prestanite. To će produžiti vrijeme zagrijavanja i dosezanja tačke ključanja. A ako je dodate kada je voda već proključala – so će povećati temperaturu, što je idealno.
4. Nikada nemojte ostaviti vodu na srednjoj temperaturi
Temperaturu držite visoko na skali tokom ključanja. Pastu ćete tako skuhati brže, a to je i jedini način da napravite da bude al dente. Čim spustite temperaturu, dobićete prekuhanu i nikakvu pastu.
5. Nemojte prelomiti špagete
Dužina tjestenine je bitna, pogotovo kod špageta. Zato nemojte prelomiti tjesteninu prije nego je stavite u vodu, već je ubacite i viljuškom nježno potopite.
6. Probajte kada je skuhano
Najbolji način da provjerite je li pasta dovoljno kuhana je da je probate. Jednostavno je. Ne treba da bude premekana i raskuhana, a ne smije biti tvrda skro tvrda da se krcka u ustima.
7. Nemojte sapirati gotovu pastu
Prije nego skroz ocijedite pastu, dio vode u kojoj se kuhala odvojite sa strane, jer vam možda zatreba za razblaživanje sosa. Nakon što pastu procijedite, nikako je nemojte ispirati.
8. Sos treba da bude spreman
Pastu stavite u skuhan sos, pa ponovo “na vatru” na nekoliko minuta. Ako je sos previše gust, dodajte malo vode u kojoj se pasta kuhala, a koju ste prethodno sačuvali. Ona ima dosta skroba u sebi, pa će obogatiti sos i učiniti da se lijepo sjedini sa pastom.
9. Služite odmah
Pasta treba da se služi dok je svježa i topla. Na nju možete dodati malo parmezana ili svježeg bosiljka/peršuna. Ona se jede sama, a ne kao dodatak mesu ili nekom drugom jelu.
10. Ne grijte
Nemojte ni podgrijavati svoju pastu, jer će biti odvratnog ukusa. To je pogrešno! Možete eventualno da napravite neko drugo jelo sa ostacima, a recepte potražite online.
Ukoliko budete pratili ova upitstva, vaša pasta će biti savršena, a svaki Italijan ponosan na vaše vještine. Srećno, jer je idealno skuhana pasta umijeće, i prijatno!