Italijanski gradski trgovi, ili Piazza-e , često su centralni za društvenu strukturu gradova u kojima se nalaze, izložbeni su plato za arhitekturu, fontane i statue. U Italiji ima mnogo čudesnih piazza različitih veličina,koje bi mogli da spomenemo, ali ovde su pet najtraženijih – u Rimu, Firenci, Veneciji, Bolonji i na sjeveru u Trstu.
Piazza Navona, Rim
Juče, danas i sutra, Piazza Navona vlada kao jedan od najljepših Italijanskih trgova i jedno od najsrećnijih javnih mjesta u Evropi, bez obzira na sezonu.
U kultnoj Italijanskoj komediji Ieri, oggi, domani (jučer, danas i sutra) iz 1964. godine, lik kojeg je igrala Sofija Loren živio je na Piazza Navona.
To nije nešto što većina nas može učiniti, ali svako može da se divi fontanama, koje uključuju Fontanu četiri rijeke (ispunjene rimskim obeliskom),
Fontana del Moro na jugu i Fontana Neptuna na sjevernom dijelu. Kvadrat je gotovo u eliptičnom obliku jer prati konture drevnog rimskog stadiona. Naša preporuka je da obavezno kupite sladoled od crnog tartufa na Tre Scalini (broj 28)!
Piazza San Marco, Venecija
Šta reći o Piazzi San Marco, a da već nije rečeno?
Napoleon je ovaj trg nazvao najvećim evropskim slikarskim ateljeom, iako se preračunao kada je svojatao Veneciju,
bio je u praavu u vezi s procjenom ovog Venecijanskog i svjetskog blaga.
Ovo je, ustvari, jedina Venecijanska piazza i njen dragulj. Kada stojite u centru trga i gledate veličanstveni prostor,
koji je na istočnoj strani okružen bazilikom Sv. Marka, Sabornim toranjem, Campanile, uokviren sa dugim lukovima sa druge strane (sa Museo Correrom na krajnjem zapadu).
Da li je piazza možda slavnija od Duždeve Palate? Ako išta, Venecija je umnožavanje estetskih užitaka, koji izviru iz veličanstva trga San Marco.
Piazza della Signoria, Firenca
Dragulj grada, Piazza della Signoria, gleda na impozantnu Palazzo Vecchio iz 14. vijeka, i nalazi se u centru glavnih znamenitosti Firence kao što je Galerija Uffizi.
Britanski pisac E. M. Forster opisao je trg u romanu „A Room with a View“:
“Veliki trg je bio u sijenci; sunce je došlo prekasno da bi ga udarilo.
Neptun je već bio beznačajan u sumrak, pola bog, pola duh, a njegova česma sanjarila je s muškarcima i satirima koji su zajedno hodali po rubu.
Lođa se pokazala kao trostruki ulaz u pećinu, gdje su mnoga božanstva, sjenke, i besmrtni, gledali na dolaske i odlaske čovečanstva … kula palate izdizala se iz tame kao stub zlata.

Piazza del Nettuno, Bolonja
Prekrasna Piazza del Nettuno u Bolonji nalazi se odmah pored Piazza Maggiore, i dom je zapanjujuće fontane boga Neptuna.
U remek-delu Giambologne iz 16. veka, Bog mora gospodari nad onima koje istražuje – u ovom slučaju, prekrasnom gradskom pejzažu i lijepim portikama netaknute srednjevekovne Bolonje.
Piazza Unità d’Italia, Trst
Za putopisca Jan Morris-a Piazza Unità je “oko grada i mjesto par excellence” u njenom voljenonom Trstu.
Njen opis piazze je sledeći: “Svečaniji je nego većina Trsta. Na zapadnoj strani otvara se direktno do mora, a za njega se kaže da je najveći trg u Italiji.
Velike zgrade koje ga okružuju su impresivne. Zastave se viore sa nekadašnjeg guvernerovog dvora.
Ove zidine kriju sjedišta od najvećih Tršćanskih institucija, brodske kompanije Lloyd …
Dugačka gotička građevina, sa tornjem sa satom je opština, i tu smo mi, za stolom ispred Caffe degli Specchi, kafićem ogledala, koji je tješio svoje goste kafom, vinima i sendvičima od vremena careva …
U jesen na trgu nije često gužva … Neki car, ili neko drugi, stoji na prozoru, pokazujući odlučno prema moru. Ono što izgleda kao gomila ruševina je zapravo fontana četiri kontinenta, koja proslavlja profitne veze Trsta sa svijetom u cjelini. ”