Rimske javne česme i fontane su veoma važno obilježje grada ali i dobrodošao izbor osvježenja hiljadama turista i lokalaca. Međutim, iz grada su najavili da će od ponedjeljka ugasiti protok vode jer je Italija suočena sa teškom sušom.
Rim je dom većem broju fontana nego bilo koji drugi grad u svijetu. Podaci kažu da ih ima preko 2000, pri čemu je 50 klasifikovano kao spomenik. Nalaze se u ulicama, parkovima, na trgovima i krase Rim već 2000 godina.
Inače, akvadukti su, nakon uništenja, rekonstruisani i nove fontane ugrađene tokom 17. i 18. vijeka. Mnoge su ukrašene skulpturama mitskih likova i raznim ornamentima, dok su druge ostale proste cilindrične česme za piće, sa nadimkom ‘nasoni’ (veliki nos) zbog velikih nosača.
Odluku o isključenju česmi za piće objavila je u četvrtak Acea, kompanija koja upravlja vodama Rima.
Acein predsjednik Paolo Saccani pisao je gradonačelniku Rima, predlažući zatvaranje prvih 30 ‘nasona’ već od ponedjeljka, kada će se gradsko vijeće sastati da potvrdi odluku.
“Svjesni smo neugodnosti koje naša inicijativa može da izazove”, napisao je Saccani, ali je dodao da je ta mjera “opravdana izuzetnom sušom”.
Skoro čitava Italija doživjela je znatno smanjenje padavina u poređenju sa ovim periodom prethodnih godina, pri čemu je u sjevernim regionima Emilija Romanja i Toskana proglašeno vanredno stanje zbog nestašice vode.
Poslije drugog najtoplijeg proleća za 60 godina, a ujedno i najsušnije u tom istom periodu, Italija je propustila oko mjesec dana vrijednosti padavina, ostavljajući jezera i rezervoare ozbiljno osiromašene.
Isključivanje rimskih fontana ujedno će dati Acei mogućnost da izvrši neophodne radove na poboljšanju cjevovoda, rekao je Saccani, i dodao da će se stare cijevi zamijeniti i nedostaci popraviti u čitavom gradu.
Izvještaj ekološke organizacije Legambiente upozorio je ranije ove nedelje da se skoro polovina vode koja se pumpa u fontane u Rimu beskorisno trošila zbog problema sa cijevima koji su sistem pretvorili u “sito”.
Predsjednik organizacije Roberto Scacchi pozvao je na “konkretne akcije” kako bi se suzbilo ovo “bacanje”, što je dovelo do toga da italijanski ministar za životnu sredinu predlaže gašenje fontana.
Potez je kritikovan od strane potrošačke grupe Codacons, koja tvrdi da bi zatvaranje moglo da dovede do toga da turisti i mještani kupuju skupu flaširanu vodu iz prodavnica, te su rekli da isključivanje “nasona” neće riješiti problem curenja unutar cijevi.
Međutim, iz kompanije Acea su naglasili da će zatvaranje biti “privremeno i djelimično”, sa oko 80 fontana koja će i dalje biti u funkciji.
Glavni grad Italije je već uveo propise kojima štiti svoje fontane, zabranjujući i razna neprimjerna ponašanja u blizini istih, kao i planiranje novčanih kazni za one koji ne budu poštovali navedene propise.